Ana Sayfa İhtiyaç Kredisi Maaşımın Kaç Katı Kredi Alırım

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alırım

0
Paylaş
Maaşımın kaç katı kadar kredi çekebilirim
Maaşımın kaç katı kadar kredi çekebilirim

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alırım

Çalışan birçok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekmektedir. Aylık maaş alan kişiler, maaşlarının kaç katı kredi alır? Kimileri asgari ücret, bazıları asgari ücretten düşük maaş alabiliyor. Maaşlarının kaç katı kredi alacağını anlatacağız.

Kredi başvurusundan önce kredi alacak kişinin kredi notu önemlidir. Kredi notunun yanında aylık aldığınız maaşta önemli yer tutuyor. Bankalar ticari bir işletmedir. Kredi notu, aylık gelir durumu ve birçok araştırma sonucu kredi verip, veremeyeceğini belirler. Bankalar borçlarını zamanında eksiksiz alırlar.

Maaşınız kaç katı kredi alabilirim sorusunu sonuçlandırmak için öncelikle, bankaya kredi başvurusu yapmanız gerekiyor. Bankanızın şubesine gidip başvuru yaptıktan sonra gelir durumunuz, kredi notu ve araştırma yapıldıktan sonra belirlediği limit üzerinden kredi imkânı sunar. Krediniz notunuzun yüksek olması, yüksek miktarda kredi alırsınız anlamına gelmez. Kredini notunuz yüksek ancak geliriniz düşükse yüksek miktarda kredi alamazsınız. Bu durum yasal olarakta yasaktır. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda aylık taksit tutarı maaşının en fazla %70’ine kadar kredi verir. Bankaların kendi inisiyatifine göre %40-%60’ına kadar kredi verir.

2018 yılında asgari ücretle çalışan kişi maaşının kaç katı kredi alacağını merak ediyor. Teminat, kefil ya da ek gelir göstermeden 46.000 TL kredi kullanabilir. 46 bin lira yüksek bir tutar olduğu için, kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

2018 yılında asgari ücretli çalışan bir kişi 1.600 TL aylık maaş alıyor. 1.600 TL’nin %60’ı 1.600X60/100 = 960 TL yapar. İhtiyaç kredisinde en fazla 48 ay vade seçeneğinden faydalanabilirisiniz.  1.600X48=46.080 TL yapmaktadır. Asgari ücretle çalışan fazla kişi ihtiyaç kredisinde en fazla 48 bin lira kredi kullanabilir.

Konut ve taşıt kredilerinde kefil ya da teminat istenir. Teminat ya da kefil gösterdiğinizde daha yüksek miktarda kredi çekebilirsiniz. Yüksek miktarda kredi çekmek istiyorsanız; ek gelir, teminat, kefil gibi seçenekleri kullanarak yüksek miktarda kredi çekebilir. Kredi notunuzun da yüksek olması gerekiyor.

Dosya masrafsız kredi veren bankalardan dosya masrafı olmadan kredi çekebilirsiniz.Yazımızda dosya masrafı almayan bankalar ve kredi alma şartları anlatılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin