Ana Sayfa Finans Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı

0
Paylaş
kredi kartı sicil affı
kredi kartı sicil affı

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı

Bankadan kredi çekmiş ödeme yapmadığı için kara listeye giren kişiler, 6 ay sürecek olan yasadan yararlanmak istiyorsa, biran öce kredi ve kredi kartı sicil affından yararlanmak için gerekli işlemleri yapması gerekiyor. Sicil affı ile 5 yıl kadar süren kara listeden çıkma imkânı tanıyor. Kredi sicil affından yararlanmak için borcunuz olan bankanın şubesine giderek kredi sicil affından faydalanmak istediğinizi söyleyin.

Sicil affı Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilmiştir. Sicil affı çıkacak olan torba yasanın içinde yer alıyor.

Sicil Affından Yararlanma Şartları

Sicil affı yasası resmi gazetede yayınlandı. 6 ay içinde kredi borçlarının tamamını ödeyen kişiler sicil affı yasasından yararlanabilir.

Yine 6 ay içinde borçlarının tamamını ödeyen ve borçlarının tamamını yapılandıran kişiler sicil affı yasasına girer.

Kredi, kredi kartı, çek ve senet borçlarını tamamını peşin ödeyip ya da tamamını taksitlendiren kişiler bu yasadan faydalanır demiştik ancak, bankalar sicil affı için kişilere kredi vermeyip, sicil affını uygulamayabilir. Aslında sicil affı için çıkarılan yasanın bankalar tarafından uygulanması herkes için daha iyi olurdu.

Sicil Affı Hukuki Ve Cezai Sorumluluklar

Yasa ile çıkarılan sicil affında kişiler hukuki ve cezai süreç için sorumlu olmaz. Borçlara faiz işlendiği gibi, sicil affı için bankalar ceza kesmeyecek.

Kredi ya da kredi borçlarında eğer 90 gün ödeme işlemi yapılmazsa, banka alacaklarını tahsil etmek için yasal süreç başlatır. Banka bu yolu avukatlar aracılığıyla gerçekleştirir. Kredi borçları ödenmeyince yasal takibe girer bu süreçte yasal işlem başlamış olur. Yasal takip ve işlemler başlamışsa, bundan sonra diğer bankalardan kredi çekmeniz mümkün değildir. Kredi çekemediğiniz gibi kredi kartı almanıza bile izin verilmez. Borçlarınızın tamamını ister peşin isterse yapılandırma yaparak taksitler halinde ödemiş olsanız bile, kredi ya da kredi kartı almanız için 5 yıl beklemeniz gerekiyor. 5 yıl beklerken bankadan herhangi bir işlem yapamazsınız.

Sicil Affı Yasası Ve Kredi Kullanımı

Sicil affını kullanarak borcunuzun tamamını ister peşin, ister taksitlendirme yaparak ödeyebilirsiniz. Ödemeleriniz bittikten sonra kara listeden çıkmış olursunuz. Sicilinizin temizlenmesi için 6 ay gibi bir süre yeterli olacaktır. Sicilinizin temizleneceği için bankalardan işlem yapabilirsiniz. Kredi ve kredi kartı da alabilirsiniz.

Borç kapatma kredisi alarak borcunuzu tek bir bankada toplayabilirsiniz.Peki Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar hangileri?

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı
Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı

Sicil Affından Yararlananların Kredi Notu Artacak Mı?

Sicil affından yararlanacak kişiler borcun tamamını ya da yapılandırma yaparak taksitler halinde ödemeyi yaparlar. Kara listeden de çıkmış olacaklar. Ödemeler düzenli olduğu için kredi notu artacaktır. Kredi notu arttığı için de diğer bankalara giderek kredi başvurusu yapabilir ve kredi kartı alabilir.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Sicil affı yasasının yürürlüğe girmesinden önce yapılan kredi işlemleri, ödemelerini gecikmeli yapan kişiler yararlanabilir. Sicil affından ticari faaliyeti olsun olmasın herkes yararlanabilir. Vatandaşlar, işletmeciler, esnaflar ve tüccarlar, karşılıksız çekler, protesto edilmiş senetler, kredi kartı borcu, tüm kredi borçları yararlanır. Kara listeden çıkmış olduğu gibi sicili de temizlenmiş olur. Sicil affı uygulaması bankaların kendi inisiyatifindedir. Sicil affını uygulamadığı gibi sicili temizlenen kişilere de bazı bankalar kredi vermeyebilir.

Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandı Mı?

Sicil affı düzenlemesi şuanda tasarı aşamasındadır. Bankalar ile hükümet ortak çalışma yürütmektedir. Onaylandığında resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girecektir. Şubat ayı gibi yayınlanmış olup, yürürlüğe girecektir.

Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Sicil affı çıktıktan sonra esnaf ve şirketlerin faydalanması planlanıyor. Esnaf ve kişiler de sicil affından yararlandığında piyasaya hareketlilik kazandırmış olacak.

kredi sicil affı ne zaman çıkacak
kredi sicil affı ne zaman çıkacak

Sicil Affı Yasalaştı Uygulayan Banka Yok

Sicil affı resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi ancak her banka sicil affı işlemini uygulamıyor. Bankalar sicil affı işlemleri için serbest bırakılmıştır. Kredi işlemlerinden yasal işleme girmiş milyonlarca kişi bulunuyor.

Kredi notu 1.000 puanın üzerinde olan kişilere İş Bankası kredi kartı veriyor haberleri çıkmıştır. Kredi borçlarını ödemiş ve sicili temizlenen kişiler için İş Bankası orta limitli kredi kartı veriyor. Gün geçtikçe kredi işlemlerinden esnaf ve bireysel kişiler yasal takibe giriyor ve ödemelerine gerçekleştiremiyor. Eğer sicil affı uygulanmaz ve esnaf ve bireysel kişiler de ödeme yapmadığı takdirde bu piyasa hareketlenmeyecektir.

Kredi ya da kredi kartınızın aylık tutarını ödemediğiniz zaman eğer 90 gün de zaman geçmişse işte o zaman yasal takibe alınırsınız. Kara listeye alınır ve kırmız işlem yapılmış olur. Kredi ve kredi kartı almanız imkânsızlaşır. Var olan kredi kartlarınız da kapatılmış olur. Banka avukatı ile anlaşabilir borcunuzu da taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

Borcunuzu ödediniz ancak kredi puanınızın artması ve bankalarla yapacağınız işlemler bu saatten sonra kolay olmayacaktır. Bloke limitli bir kredi kartı almanız gerekir. Bankalardan bir tanesine TL mevduat hesabı açın. En az bir tane otomatik fatura ödeme talimatı verin. Bu ve buna benzer işlemler yaparsanız, bankalara kredi notunuzun hesaplanmasında yaptığınız bu işlemleri dikkate alacaktır. Kredi ve kredi kartı almak için bankalar size kolaylık gösterecektir.

Siciliniz bozuk ve ödemeniz gereken kredi borcunuz varsa Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalardan kredi alabilirsiniz.Yazımızda güncel listeyi bulabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin