Ana Sayfa Yatırım ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir?

ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir?

0
Paylaş
ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir?
ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir?

Değişik finansal piyasalarda çalışılmalar yaparken, karar ve stratejilerinizi etkileyebilecek kaçınılmaz referans göstergeleri vardır. Döviz piyasasında da tıpkı borsalardaki BIST 100 Endeksi yada S&P 500 Endeksi’ne benzer şekilde temel referans göstergesi olan endeksler vardır.

Para birimleri hakkında konuşacak olursak başlangıçta bir para birimi olarak dolar ve başlı başına ABD Dolar Endeksi ana referans göstergesi olarak ön plana çıkacaktır. İşte bu yüzden de DXY olarak da malum ABD Dolar Endeksi nedir ya da ne değildir öğrenmeniz, dövize yatırım yapmayı düşünüyorsanız, gelecekteki kararlarınız için oldukça yararlı olacaktır.

Bu yazı ile DXY olarak da malum ABD Dolar Endeksi ne demek, önemi nedir ve size ne yarar sağlar öğrenebilirsiniz. Bilmenizde fayda olan derhal her şey için bu endeksin derinlerine iniyoruz.

ABD Dolar Endeksi Nedir?

ABD Dolar Endeksi, ABD dolarının kıymetini altı yabancı para biriminden oluşan bir sepete nazaran belirleyen ve sembolü DXY olan bir endekstir. ABD Dolar Endeksi’ne tesiri olan para birimleri Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsviçre frangı ve İsveç kronudur.

ABD Dolar Endeksi’ni oluşturan para birimleri ağırlıkları şu şekildedir:

  • Euro (EUR) – %57.60
  • Japon Yeni (JPY) – %13.60
  • İngiliz Sterlini (GBP) – %11.90
  • Kanada doları (CAD) – %9.10
  • İsveç kronu (SEK) – %4.20
  • İsviçre Frangı (CHF) – %3.60

Ek olarak, ihtimaller içinde bir karışıklığı önlemek için, bu altı yabancı para biriminin 24 ülkeyi temsil ettiğini izah edelim. 19 ülkenin Euro Bölgesi’ni oluşturan tek para birimidir.

Dünya ekonomisinin ana para birimi ABD dolarıdır. Uluslar arası tecim işlemlerinin bir çok bu para birimi ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla, ABD dolarının kıymetini gösteren ABD Dolar Endeksi’nin bir fazlaca mühim bulunduğunu söylemek mümkündür.

Her şey bir yana bilhassa döviz piyasasında işlem yapmayı düşünüyorsanız, bu para biriminin ve ABD Dolar Endeksi’nin iyi mi hareket ettiğini bilmeniz büyük ehemmiyet taşıyacaktır. Üstelik bu, ABD para birimini içeren bir çift seçip seçmemenizden bağımsızdır.

Sepetin Her Bir Bileşeni Dolar Endeksi’ni Iyi mi Etkisinde bırakır?

ABD Dolar Endeksi’ni (DXY) oluşturan sepetteki her bir yabancı para birimini dikkatle incelersek, tümünün aynı ağırlığa haiz olmadığını görebiliriz. Şundan dolayı bu para birimlerinin her birinin dünya ekonomisi üstündeki tesiri farklıdır.

Esasen daha ilkin de işaret ettiğimiz şeklinde, Euro 19 ülkeyi içeriyor, bundan dolayı ağırlıklandırma üstündeki tesiri daha büyük olacak. Şimdi, ehemmiyet sırasına nazaran, her bir yabancı para biriminin ABD Doları Endeksi üstündeki etkisine bir bakalım:

İşte bu para birimlerinin ABD dolarına nazaran gerçekleştirdikleri hareketler, ABD dolarının enerjisini yada zayıflığını göstermektedir. Mesela, ABD, İngiltere ya da Euro Bölgesi’nden gelen bir haber sonrasında, Dolar Endeksi yükseliyorsa Euro Dolar Paritesinin düşmüş olduğu yada Sterlin Dolar paritesinin düşebileceği beklentisi oluşabilir.

Dolar Endeksi Iyi mi Ortaya Çıktı?

FED doların kıymet seyretmek için 1973 senesinde bu endeksi oluşturdu. Endeks, devrin ABD Başkanı Nixon’ın, doların değerinin dünya döviz piyasalarında serbestçe dalgalanmasına müsaade eden altın standardı uygulamasına son vermesinden derhal sonrasında ortaya çıktı. Dolar endeksinin oluşturulmasından ilkin, dolar ons başına 35 dolar olarak sabitlendi.

ABD Dolar Endeksi’nin başlangıç kıymeti 100 baz puan olarak kabul edildi. Endeks, temel değerinin oluşturulmasından bu yana doların tutarındaki yüzde değişimini ölçtü ve ölçmeye de devam ediyor. Döviz piyasalarındaki hareketlenmelere tepki olarak endeks devamlı değişiyor. Endekste tüm zamanların en yüksek seviyesi 5 Mart 1985’te 163.83 olarak gerçekleşti. Tüm zamanların en düşük seviyesi ise 22 Nisan 2008’de 71.58 idi ve başlangıç ​​seviyesinden %28.42 daha düşüktü.

ABD Dolar Endeksi (DXY) her gün hesaplanır ve TradingView, Investing yada MarketWatch şeklinde birçok siteden takip edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin